Slovensko musí podľa ZMOS-u žiť ústavnosťou, a teda precíznym dodržiavaním ústavy v praxi.

Skutočnú úctu k základnému zákonu štátu vyjadríme jeho dodržiavaním a rešpektovaním. Pri príležitosti stredajšieho výročia prijatia Ústavy SR to vyhlásilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Miestna územná samospráva má v Ústave SR podľa predsedu ZMOS-u Branislava Trégera svoje stabilné miesto. Komunál je podľa neho stabilizačným prvkom, ktorý sa dlhodobo teší mimoriadne vysokej dôvere medzi obyvateľmi.

„Napriek tomu cítime, ako neraz musíme politikom pripomínať ústavný rozmer samosprávy v súvislosti s prijímaním zákonov, ktoré prinajmenšom balansujú na hrane ústavnej ochrany princípov, nezávislosti a hodnôt miestnej územnej samosprávy,“ uviedol Tréger.

Slovensko musí podľa ZMOS-u žiť ústavnosťou, a teda precíznym dodržiavaním ústavy v praxi. Selektívny prístup totiž podľa združenia spôsobuje nedôveru, polarizáciu a vytvára priestor na svojské interpretácie. „V tomto období nemôže byť témou diskusia o tom, v čom zmeniť ústavu, ale ako konať výlučne v súlade s ústavou. Pre politikov, sociálnych partnerov a samosprávu musí byť striktné dodržiavanie ústavy šancou na udržanie dôveryhodnosti, ktorá je nevyhnutnou podmienkou úspešného spravovania krajiny v takom náročnom období,“ uviedlo združenie.

-red2-

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu