25.10.2022 (Webnoviny.sk) – Turecká polícia vykonala v niekoľkých mestách razie a zadržala 11 novinárov spojených s prokurdskými médiami pre ich údajné väzby na kurdských militantov.

Prokurdská tlačová agentúra Mezopotamya informovala, že jej šéfredaktorku Diren Yurtsever a ďalších ôsmich novinárov vzali na vypočúvanie po raziách v ich domoch v Ankare, Istanbule a ďalších piatich mestách.

Tlačová rada PKK

Okrem toho policajti vzali aj dvoch novinárov z agentúry JinNews.

Ankarská polícia vo vyhlásení zverejnenom na Twitteri potvrdila zadržanie a uviedla, že podozriví boli odvedení pre správy alebo obsah, „ktorý podnecuje verejnosť k nenávisti a nepriateľstvu“.

Mezopotamyu obvinila aj z toho, že funguje ako „tlačová rada“ zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK). Razie označila za protiteroristickú operáciu.

Nový mediálny zákon

Novinárov zadržali niekoľko dní po tom, čo Turecko ratifikovalo nový kontroverzný mediálny zákon, ktorý stanovuje odňatie slobody pre ľudí považovaných za šíriteľov „dezinformácií“ s cieľom vyvolať „znepokojenie, strach a paniku verejnosti“.

Kritici zákona uviedli, že sa obávajú, že vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorá už kontroluje väčšinu spravodajských kanálov, ho použije na ďalšie zásahy proti sociálnym médiám a nezávislému spravodajstvu pred blížiacimi sa voľbami.

Viac k témam: Kurdi, Médiá, Novinári, razie
Zdroj: Webnoviny.sk – Turecká polícia zatkla 11 novinárov spájaných s kurdskými militantmi, razie označila za protiteroristickú operáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu