31.8.2021 (Webnoviny.sk) – Slovenská mužská basketbalová reprezentácia sa v hlavnej časti kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2023 predstaví v A-skupine a jej súpermi budú úradujúci vicemajstri Európy Srbi, Belgičania a Lotyši.

Rozhodol o tom utorkový žreb v sídle Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) vo švajčiarskom meste Mies. Svetový šampionát sa uskutoční v Indonézii, Japonsku a na Filipínach od 25. augusta do 10. septembra 2023.

„Ako som hovoril aj predtým, je jedno, s kým budeme hrať. Sme realisti, musíme sa zatiaľ učiť ako dobrí školáci, ktorí chcú byť lepší. Dostali sme Srbsko, Lotyšsko a Belgicko, to je super. Tešíme sa, že tieto tímy prídu na Slovensko, keď sa nezmenia pravidlá a podmienky. Pre nás budú diváci šiestym hráčom, ktorý nás postupne bude posúvať vpred a pomáhať nám. V prvom rade chceme bojovať a uvidíme, ako to bude,“ komentoval kouč Slovákov Oleg Meleščenko na webe basketliga.sk.

Dve kolá predkvalifikácie

Zverenci trénera Olega Meleščenka sa do hlavnej časti kvalifikácie prebojovali cez dve kolá predkvalifikácie. Slovenskí basketbalista sa v ére samostatnosti ešte nedostali na vrcholný turnaj – nehrali na ME, MS ani OH.

Spolu 32 tímov sa predstaví v ôsmich skupinách a boj o MS sa skončí v každej z nich pre posledný 4. tím. Zostávajúcich 24 výberov absolvuje druhé kolo kvalifikácie v štyroch skupinách po šesť tímov.

Miesta na šampionáte

Pre Európu je vyhradených spolu 12 miest na svetovom šampionáte, takže na MS postúpia z druhého kola európskej časti kvalifikácie po tri výbery z každej skupiny.

„Je to pre nás výzva, spraviť krok dopredu. Nechcem nič sľubovať, ale chcem, aby hráči bojovali. Samozrejme, budeme mať aj taktiku, ale všetko bude o tom, ako k tomu pristúpime. Je to ako v živote, šanca je vždy. Jasné, sme realisti a vieme, kde sme, akú súťaž hráme. Nemôžeme sa zatiaľ porovnávať so súťažami z týchto krajín, ktoré sme dostali. V živote je však možné všetko. Máme prečo makať, o čom rozprávať a dokazovať. Budeme bojovať o to, aby sme sa dostali medzi trojicu postupujúcich, ale bude to náročné. Vydáme zo seba maximum toho, čo vieme. Basketbal všetci milujeme a chceme ho s celým Slovenskom posunúť trochu ďalej. Veľká česť, že prídu takýto súperi na Slovensko a teším sa z tej konfrontácie,“ doplnil Meleščenko.

Viac k témam: Majstrovstvá sveta v basketbale, Medzinárodná basketbalová federácia FIBA, predkvalifikácia MS 2023
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko zabojuje o postup na MS 2023 so súpermi zo Srbska, Belgicka a Lotyšska © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu