Jadrová vojna je z definície nemožná, pretože by znamenala koniec civilizácie. Uviedol to vo štvrtok Igor Višnevetskij, zástupca riaditeľa odboru pre nešírenie a kontrolu zbrojenia ruského ministerstva zahraničných vecí, počas diskusie vo Valdajskom medzinárodnom klube.

„Takáto vojna je nemožná. Myslím si, že mnohí špecialisti a experti chápu, aké môžu byť dôsledky jadrovej vojny,“ povedal.

Višnevetskij zdôraznil, že jadrová vojna „nemôže byť z definície“. „Toto je koniec civilizácie, za žiadnych okolností by to nemalo byť dovolené,“ dodal diplomat.

Krajiny „jadrovej päťky“ (Rusko, Čína, USA, Veľká Británia a Francúzsko) napriek rozporom, ktoré dnes existujú, zdieľajú názor, že jadrová vojna je nemožná, povedal Višnevetskij.

„Sme päť jadrových mocností. Niektorí z nich majú medzi sebou veľmi vážne rozpory. Teraz je to badateľné na pozadí ukrajinskej krízy. Napriek tomu robíme spoločné vyhlásenie [o neprípustnosti jadrovej vojny]. Toto je spoločné porozumenie, základ, na ktorom je založené chápanie situácie,“ – uviedol.

Otázka usporiadania hodnotiacej konferencie o fungovaní NPT v New Yorku kvôli geopolitickým problémom bola opäť vo vzduchu, povedal Višnevetskij.

„Teraz je opäť vo vzduchu otázka, či usporiadať konferenciu v New Yorku alebo nie. Hovoríme o auguste. Tu, viete, zasiahla geopolitika. Teraz je situácia taká, že je veľmi ťažké uskutočniť nejaké vážne udalosti bez toho, aby ukrajinský príbeh nezasiahol a nezanechal v celej veci stopu,“ povedal. Moskva podľa Višnevského chce, aby sa hodnotiaca konferencia napriek akútnej situácii vo svete niesla v konštruktívnej atmosfére.

„Môžem len povedať, že na viacerých fórach, kde je prítomná ruská delegácia, sú naši predstavitelia obštrukcie, zahraničné delegácie opúšťajú sálu, nechcú nás počúvať. Vyjadrujú tak svoj názor na to, čo sa deje na Ukrajine. Naozaj som nechcel, aby sa takéto fórum konalo v podobnej atmosfére,” dodal.

Diplomat zároveň poznamenal, že v súčasných podmienkach je ťažké sa na niečom dohodnúť. „Navyše je tu túžba, túžba skutočne sa na niečom dohodnúť a prijať nejaký spoločný dokument ako výsledok konferencie. Zdá sa mi, že v tak napätej atmosfére by to asi nebolo možné.“

-red3-

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu