Rakúsko pozastavuje platnosť zákona, podľa ktorého je očkovanie proti COVID-19 povinné pre všetkých dospelých v krajine. Tento krok prichádza, keď viaceré európske štáty v posledných týždňoch upustili od obmedzení a mandátov súvisiacich s COVID. Rakúsko bolo jednou z mála krajín na svete, kde bolo povinné očkovanie proti COVID-19. Známe sú masové protesty Rakúšanov vo všetkých veľkých mestách alpskej republiky.

Zákon nadobudol účinnosť vo februári a od polovice marca požadoval pokuty až do výšky 3 600 eur pre tých, ktorí ho nedodržiavajú. Podľa plánu vlády by policajti kontrolovali stav očkovania na dopravných zastávkach. Od občanov by sa vyžadovalo, aby predložili písomný doklad o očkovaní, inak by im bola uložená pokuta.

Presadzovanie práva sa však nikdy nezvýšilo. Ministerka Karoline Edtstadlerová nakoniec oznámila koniec legislatívy,  len niečo vyše mesiaca po nadobudnutí účinnosti kontroverzného zákona.  Povedala, že „porušenie základných práv“ zákona sa už nemôže ospravedlňovať pandémiou. „Po konzultáciách s ministrom zdravotníctva sme sa rozhodli, že sa samozrejme budeme riadiť tým, čo povedala (odborná) komisia,“ povedala Edtstadlerová novinárom po rokovaní vlády.

Rakúska vláda môže obnoviť zákon, ak sa počet prípadov a hospitalizácií opäť zvýši, uviedli úradníci. Minister zdravotníctva Johannes Rauch povedal, že komisia zdravotníckych expertov predloží ďalšiu správu do troch mesiacov a vtedy vláda situáciu opäť prehodnotí.

„Nemyslím si, že potrebujem krištáľovú guľu, aby som vám povedal, že dnes nie je posledná kapitola, ktorú napíšeme o očkovaní,“ povedala Edstadlerová.

Rakúsko spolu s väčšinou Európy a USA hlásilo v posledných týždňoch dramatický pokles v prípadoch COVID aj hospitalizácií. Tento alpský národ už minulú sobotu zrušil väčšinu svojich obmedzení súvisiacich s covidom. Doklad o očkovaní už nie je potrebný na vstup na niekoľko miest v krajine, aj keď niekoľko požiadaviek na rúško zostáva.

-red3-

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu