Ak to bude závisieť od Ruska, nebude vojna, povedal minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore pre Sputnik a tri ďalšie rozhlasové stanice.

„Nechceme vojny, ale nedovolíme ani hrubé útoky na naše záujmy, ani nedopustíme, aby naše záujmy boli ignorované,“ dodal pre Sputnik, Echo Moskvy, Govorita Moskva a Komsomolskaja Pravda.

Lavrov zdôraznil, že návrhy o bezpečnostných zárukách nie sú ultimátum a nie je v nich nič poburujúce, len Moskva chce, aby sa s ňou jednalo čestne.

ROZŠÍRENÁ SPRÁVA

Minister poznamenal, že rokovania s USA a NATO na túto tému ešte nie sú ukončené a v reakcii na ruskú iniciatívu sú „racionálne zrnká“. Západ však z ustanovení OBSE o nedeliteľnosti bezpečnosti „vytrháva“ len to, čo je pre neho výhodné.

Moskva v tejto súvislosti mieni poslať žiadosť všetkým svojim kolegom so žiadosťou o vysvetlenie, ako idú naplniť body tohto dokumentu. Rusko zároveň pripravuje odpoveď Washingtonu a Bruselu, ktorá sa teraz medzirezortne pripravuje.

Lavrov sa osobitne pozastavil nad reakciou Spojených štátov a NATO na predtým zaslané bezpečnostné projekty, pričom prvý označil za „vrchol diplomacie“ a druhý za „veľmi ideologizovaný“. Zároveň dodal, že sa hanbí za tých, ktorí napísali odpoveď aliancie. Podrobnosti nie sú uvedené, pretože západní partneri požiadali, aby ich nezverejňovali.

Minister zároveň pripomenul, že Moskva nie je spokojná s postojom k hlavnému problému – rozširovaniu NATO.

„On (odpoveď — pozn. red.) nás vôbec nemôže uspokojiť <…>: prečo si Západ neplní svoje záväzky o nedeliteľnosti bezpečnosti a ignoruje naše záujmy, hoci sú mimoriadne otvorene a jasne naznačené,“ vysvetlil.

Ak budú Spojené štáty naďalej trvať na tom, že svoj postoj nezmenia, potom musia pochopiť, že ani Rusko nezmení svoj postoj

povedal ruský minister zahraničných vecí.

„Iba o tom, že ich postoj je založený na falošných argumentoch, na priamom skreslení faktov a náš postoj je založený na tom, pod čo sa všetci podpísali. A tu nevidím žiadnu možnosť kompromisu. Inak, o čom vyjednávať, ak otvorene sabotujú staré rozhodnutia a dezinterpretujú to. Toto bude pre nás kľúčová skúška,“ povedal.

Západ sa podľa Lavrova nemôže vyhnúť otázke, prečo nerobia to, k čomu sa ich prezidenti prihlásili.

Neplnia Minské dohody

Priamo o Ukrajine Lavrov povedal, že je potrebné prinútiť Kyjev, aby plnil Minské dohody – „potom bude všetko v poriadku“. Ale podľa neho pochopili, že Berlín a Paríž sa k tomu nedajú presvedčiť.

„Tu je to, čo povedal (ukrajinský prezident Volodymyr. – Ed.) Zelenskyj – nepáčia sa nám Minské dohody, ale sú dôležité, pretože nám umožňujú udržiavať západné sankcie proti Rusku, to je všetko. To je holý cynizmus, nič viac. Ale chápu, že teraz môžu všetko,“ pripomenul minister zahraničia.

Teraz USA využívajú Zelenského a jeho režim v rusofóbnych snahách na eskaláciu napätia na Ukrajine

dodal.

„A hlavným cieľom Washingtonu v tomto prípade vôbec nie je osud Ukrajiny – pre nich je dôležité eskalovať napätie okolo Ruskej federácie s cieľom uzavrieť túto tému a následne sa vysporiadať s Čínou, ako píšu sami americkí politológovia, “ povedal diplomat.

Zároveň Lavrov uzavrel, že Moskva je pripravená diskutovať o normalizácii vzťahov s ukrajinským prezidentom, nie však s Donbasom, keďže ide o internú ukrajinskú tému.

Ukrajinská otázka a rokovania so Západom

 V posledných mesiacoch sa vzťahy medzi Ruskom a Západom ešte viac vyhrotili. Washington a Brusel obviňujú Moskvu z prípravy „invázie“ na Ukrajinu a posilňujú svoju prítomnosť vo východnej Európe. Moskva všetky tvrdenia odmieta a zdôrazňuje, že presúvajú jednotky v rámci svojich území a to by nikoho nemalo znepokojovať.

Ruská strana tiež pripomína, že nepatrí medzi účastníkov vnútroukrajinského konfliktu a neporušuje žiadne dohody, na rozdiel od Ukrajiny, ktorá dohody z Minska nedodržiava. Dokument stanovuje prímerie na Donbase, ale Kyjev sústredil polovicu armádneho personálu na hraniciach so samozvanými DNR a LNR a pravidelne strieľa na milície, a to aj s použitím zakázaného vybavenia.

Kremeľ a ministerstvo zahraničných vecí opakovane poukázali na to, že cieľom „agresie“ je vybudovanie zahraničnej skupiny v blízkosti ruských hraníc a hlavným dôvodom eskalácie sú kroky Spojených štátov a NATO, ktoré „ pumpovať“ Ukrajinu zbraňami, čím ju tlačí k vojenským dobrodružstvám.

Na tomto pozadí Moskva koncom minulého roka odovzdala Bruselu a Washingtonu návrhy dokumentov o bezpečnostných zárukách . Rusko trvá na ukončení vojenskej spolupráce bloku s postsovietskymi krajinami, odmieta vytváranie základní na ich území, obmedzenie rozmiestňovania úderných zbraní v blízkosti ruských hraníc, odstránenie amerických jadrových zbraní z Európy a nerozširovanie NATO na východ.

Rusko v stredu 26 januára dostalo písomnú odpoveď. Ministerstvo zahraničia uviedlo, že západní partneri ignorujú najdôležitejšiu otázku nerozširovania aliancie.

-red2-

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu