Ilustračné foto: Pixabay

Štátny tajomník britského ministerstva obrany uviedol, že je úplne legitímne, aby Ukrajina útočila na ruské logistické zariadenia a sklady palív.

Británia si nemyslí, že bezprostredne hrozí eskalácia vo vojne na Ukrajine. V utorok to uviedol štátny tajomník britského ministerstva obrany James Heappey, ktorý vyjadrenia šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova o možnom vypuknutí tretej svetovej vojny označil za „silácke reči“. TASR informuje podľa správy agentúry Reuters, ktorá citovala z rozhovorov Heappeyho pre televízne stanice BBC a Sky News.

„Takéto silácke reči sú Lavrovovou typickou črtou za ostatných 15 rokov, odkedy zastáva pozíciu ruského ministra zahraničných vecí. Nemyslím si, že v súčasnosti bezprostredne hrozí eskalácia (konfliktu),“ 
povedal Heappey v rozhovore pre britskú televíznu stanicu BBC.

„To, čo robí Západ na podporu svojich spojencov na Ukrajine, je veľmi dobre nastavené tak, aby sme sa vyhli priamej konfrontácii s Ruskom,“ dodal.

Heappey v rozhovore pre britskú spravodajskú stanicu Sky News uviedol, že vojenskú techniku Ukrajine neposkytuje Severoatlantická aliancia, ale jednotlivé štáty, z ktorých sú mnohé členskými štátmi NATO.

Štátny tajomník britského ministerstva obrany tvrdí, že je úplne legitímne, aby Ukrajina útočila na ruské logistické zariadenia a sklady palív. Zároveň uznal, že zbrane, ktoré Kyjevu poskytuje zahraničie, môžu zasiahnuť aj ciele v Rusku.

Lavrov v pondelok upozornil svet, aby „nepodceňoval hrozbu jadrového konfliktu“ a dodal, že dodávky zbraní Severoatlantickej aliancie na Ukrajinu v podstate znamenajú, že sa NATO zapojilo do nepriamej vojny s Ruskom.

Redakčná poznámka

Opäť sa potvrdil náš postreh, že Veľká Británia zohráva v konflikte na Ukrajine tzv.špinavú rolu. Briti evidentne prevzali iniciatívu aktívneho vstupu do informačnej vojny aj so svojimi historickými špecialitami zasahovania, šírenia propagandy a podsúvania konšpiračných teórií.

Britskú špinavú prácu v prospech agresie v Iraku s vyfabulovanými klamstvami o údajnom vlastníctve zbraní hromadného ničenia si ešte dobre pamätáme. Anglosaská Británia takto zrejme kryje chrbát Spojeným štátom, ktoré majú eminentný záujem, aby konflikt na Ukrajine trval čo najdlhšie. Dodávky ťažkých braní nečlenskému štátu NATO v konflikte a zľahčovanie varovania ruskej strany môžu mať fatálne dôsledky na vývoj ozbrojeného konfliktu na Ukrajine.

Do tejto línie spadá aj vyjadrenie Heappeyho, že vojenskú techniku Ukrajine neposkytuje údajne Severoatlantická aliancia, ale jednotlivé štáty, z ktorých sú mnohé členskými štátmi NATO. Aliancia predsa ako organizácia nijaké zbrane nevlastní, tie sú vždy súčasťou armád národných štátov, členov aliancie.

Aj ďalší pokus o argument vo vete „To, čo robí Západ na podporu svojich spojencov na Ukrajine, je veľmi dobre nastavené tak, aby sme sa vyhli priamej konfrontácii s Ruskom,“ je nelogický a zavádzajúci, pretože objektom dodávok nie sú „spojenci na Ukrajine“, ale samotný režim, vláda, štát Ukrajina. Briti a NATO má jednoducho problém odôvodniť verejnosti dodávky smrtiacich zbraní, keď s Kyjevom nemá aliancia uzatvorené nijaké oficiálne spojenectvo.

-red1-

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu