Ilustračné foto: AP cez Getty Images

Blinken sľúbil ochromujúce následky pre ruskú ekonomiku v prípade eskalácie na Ukrajine

Americký minister zahraničných vecí  Anthony Blinken povedal ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, aké dôsledky budú mať pre Rusko v prípade jeho agresívnych akcií.

„Blinken zopakoval, že ak si Rusko zvolí cestu ďalšej agresie proti Ukrajin , Spojené štáty spolu so spojencami a partnermi prinútia ruskú ekonomiku zaplatiť ochromujúcu cenu, prehodnotia prítomnosť NATO v spojeneckých krajinách a zvýšia obrannú pomoc Ukrajine nad rámec toho, čo bola predtým poskytnutá,“ uvádza tlačová služba ministerstva zahraničia.

Stretnutie Blinkena a Zelenského sa uskutočnilo v stredu v Kyjeve. Rokovali o ekonomickej pomoci Ukrajine a bezpečnostnej situácii v regióne.

Minister tiež informoval ukrajinského prezidenta o konzultáciách medzi predstaviteľmi Ruska, USA, NATO a OBSE , ktoré sa uskutočnili minulý týždeň.

V rámci svojej cesty do Európy sa Blinken má stretnúť v hlavných mestách Ukrajiny a Nemecka, ako aj v Ženeve . Tam bude rokovať s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom.

Ako povedal štátny tajomník na tlačovej konferencii v Kyjeve, písomné odpovede na ruské návrhy bezpečnostných záruk so sebou nenesie.

Musíme vidieť, kde sme a či máme ešte príležitosti na diplomaciu a dialóg, čo je určite lepšie

povedal.

Blinken tiež poznamenal, že Spojené štáty na minulých stretnutiach a ani po nich nepredložili Rusku žiadne návrhy. Washington , povedal, načrtol svoje obavy z „výziev, ktoré Rusko predstavuje pre bezpečnosť európskeho regiónu“, Moskva zasa vyjadrila svoje obavy.

Minister poznamenal, že nevie, aké požiadavky sú pre Moskvu kľúčové, no množstvo bodov je pre USA neprijateľných.

Západní politici a médiá opakovane tvrdili, že Rusko pripravuje útok na Ukrajinu. Moskva tieto obvinenia poprela a tvrdila, že takéto tvrdenia sa používajú ako zámienka na rozmiestnenie vojenského vybavenia a síl NATO v blízkosti ruských hraníc .

Kremeľ zdôraznil, že nevymysleli žiadne agresívne plány a nikoho neohrozovali a pohyb vojsk po krajine by nemal nikoho znepokojovať.

Okrem toho ruské úrady otvorene vyhlasujú, že Moskva potrebuje právne záväzné záruky nepristúpenia Ukrajiny a niektorých ďalších krajín k NATO, ide o zásadnú otázku národnej bezpečnosti.

-red3-

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu