Ľudstvo nie je pripravené čeliť ďalšej pandémii – epidémia koronavírusu ukázala, že ľudia nemôžu zariadiť svetové  mechanizmy na boj s nákazlivou chorobou a prekonať kvôli tomu nerovnosť. Bolo to oznámené v správe Fondu Billa a Melindy Gatesovcov, uviedol The Independent.

V globalizovanom svete, kde ide obchod neustále cez hranice, nie je pre bohaté krajiny ľahké zabezpečiť sa všetkým nevyhnutným pre boj s vírusmi

uvádza sa v správe.

Dokument odhaľuje  nerovnosť vakcinácie z morálneho hľadiska: vo vyspelých krajinách je zaočkované až 80 percent obyvateľov a v niektorých chudobných krajinách je to len okolo jedného percenta. Pritom Afrika dostala 48 miliónov dávok vakcíny a Kalifornia 42 miliónov, aj keď obyvateľstvo tohto štátu je 30-krát menšia ako obyvateľstvo afrického kontinentu.

Predtým oznámili že fond Gatesovcov investoval do vývoja nových protivírusových tabliet pre liečenie koronavírusov a zabránenie pandémiám v budúcnosti. Startup Exscientia, ktorý vyvíja lieky za pomoci umelej inteligencie, podpísal s Fondom Billa a Melindy Gatesovcov štvorročnú zmluvu, ktorej hodnota môže činiť až 70 miliónov dolárov. Výmenou za peniaze dostane fond podiel na Exscientia.

Termíny registrácia vakcín v EMA

Vakcíny proti koronavírusu, ktoré Európska agentúra pre lieky (EMA) skúma, by mohli byť schválené do konca roka 2021 alebo začiatkom roka 2022, uviedol predtým Marco Cavalera z regulačného orgánu.

V súčasnej dobe je v EMA posudzované päť vakcín: nemecká vakcína CureVac, americká NovaVax, čínsky Sinovac, ruský Sputnik V a Vidprevtyn od francúzskej spoločnosti Sanofi Pasteur.

„Dochádza k výmene dát. Dúfame, že sa nám podarí pokročiť v skúmaní väčšiny týchto vakcín tak, aby sme ich mohli schváliť do konca tohto roka alebo začiatkom roka budúceho, „povedal na tlačovej konferencii v Amsterdame.

Cavalera uviedol, že agentúra zatiaľ nemôže uviesť konkrétne dáta registrácia Sputnika V a čínskeho Sinovacu v EÚ.

„Rokovania so spoločnosťami bola pomerne konštruktívne, ale potrebujeme viac informácií, aby sme mohli pokročiť v priebežnom hodnotení,“ vysvetlil.

EMA schválila pre použitie v EÚ štyri vakcíny proti koronavírusy západnej výroby: AstraZeneca, Johnson & Johnson, Pfizer / BioNTech a Moderna. Posledné dva menované prípravky, boli prijaté na použitie u detí vo veku 12 až 16 rokov.

-red3-

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu