4.10.2021 (Webnoviny.sk) – Stovky svetových lídrov, mocných politikov, miliardárov, celebrít, náboženských lídrov a drogových dílerov počas uplynulého štvrťstoročia ukrývali svoje investície v sídlach, exkluzívnych prímorských nehnuteľnostiach, jachtách a ďalších majetkoch. Vyplýva to z analýzy takmer 12 miliónov dokumentov získaných od 14 firiem z celého sveta, informuje agentúra AP.

Využívanie offshorových účtov

Na správe, ktorú v nedeľu zverejnilo Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov, sa podieľalo 600 novinárov zo 150 médií zo 117 krajín.

Keďže jej zistenia odhaľujú predtým ukryté transakcie elít a skorumpovaných, a to, ako využívajú offshorové účty na ukrývanie majetkov v celkovej hodnote biliónov dolárov, dostala prezývku Pandora Papers.

Medzi viac ako 330 súčasnými a bývalými politikmi z 90 krajín, ktorých správa identifikuje ako príjemcov tajných účtov, sú jordánsky kráľ Abdalláh II., bývalý britský premiér Tony Blair, český premiér Andrej Babiš, kenský prezident Uhuru Kenyatta, ekvádorský prezident Guillermo Lasso, a tiež spolupracovníci pakistanského premiéra Imrana Chána, ruského prezidenta Vladimira Putina, rodina a spolupracovníci azerbajdžanského prezidenta Ilhama Alijeva či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho úzky okruh.

Vyhýbanie sa plateniu daní

Medzi miliardármi, ktorých správa spomína, sú napríklad turecký stavebný magnát Erman Ilicak alebo Robert T. Brockman, bývalý riaditeľ softvérovej spoločnosti Reynolds & Reynolds.

Mnohé z účtov boli podľa správy vytvorené s cieľom vyhnúť sa plateniu daní a z iných podozrivých dôvodov ukryť majetky.

„Nový únik informácií musí byť budíčkom,“ konštatoval nemecký europoslanec Sven Giegold, podľa ktorého „vyhýbanie sa plateniu daní na globálnej úrovni posilňuje nerovnosť“ a preto je potrebné okamžite rozšíriť a posilniť protiopatrenia.

Pandora Papers

… sú nasledovníkom podobného projektu z roku 2016, známeho ako Panama Papers, za ktorým stála rovnaká skupina novinárov.

Najnovšie odhalenia sú však ešte rozsiahlejšie, preskúmali takmer tri terabajty dát – ekvivalent asi 750-tisíc fotografií v smartfóne – uniknuté od 14 rôznych poskytovateľov obchodných služieb z 38 rôznych jurisdikcií na celom svete. Záznamy sa datujú až do sedemdesiatych rokov minulého storočia, no väčšina pochádza z obdobia rokov 1996 až 2020.

Podľa BBC obsahujú Pandora Papers 6,4 milióna dokumentov, takmer tri milióny obrázkov, viac ako milión e-mailov a takmer pol milióna tabuliek.

Viac k témam: Analýza, dokumenty, Panama Papers, Pandora Papers
Zdroj: Webnoviny.sk – Babiš, Blair, Putin, Abdalláh II. a ďalší. Pandora Papers odhalili finančné tajomstvá miliardárov a politikov © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu