Minister zdravotníctva Sajid Javid uviedol, že rozhodnutie, ktoré vstúpi do platnosti budúci pondelok, je založené na nových údajoch.

Anglicko sa stalo najnovšou krajinou, ktorá znížila svoju požiadavku na izoláciu pre ľudí infikovaných koronavírusom na päť dní, keďže priemyselné odvetvia vrátane zdravotníctva čelia rozsiahlym absenciám zamestnancov v dôsledku vysoko prenosného variantu Omicron.

Minister zdravotníctva Sajid Javid vo štvrtok uviedol, že rozhodnutie je založené na údajoch Agentúry pre zdravotnú bezpečnosť Spojeného kráľovstva (UKHSA), ktoré ukázali, že „približne dve tretiny pozitívnych prípadov už nie sú infekčné do konca piateho dňa“.

Od budúceho pondelka sa preto každý, kto bude mať pozitívny test na koronavírus, už nebude musieť izolovať sedem dní, ale päť. Môžu opustiť izoláciu na začiatku šiesteho dňa, ak vytvoria dva negatívne  výsledky testu laterálneho prietoku na piaty a šiesty deň.

Anglicko nasleduje USA, Grécko a Francúzsko v skrátení izolácie na päť dní pod podmienkou negatívnych testov a bez príznakov. Hoci na základe údajov o tom, ako sú ľudia nákazliví, vedúca amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Rochelle Walensky neskôr priznala, že toto obdobie „malo skutočne veľa spoločného s tým, čo sme si mysleli, že ľudia budú schopní tolerovať“.

Konfederácia NHS žiada tento krok, ak by to bolo možné podložiť vhodnými dôkazmi. „Sme radi, že vláda konala rýchlo,“ povedal Matthew Taylor, výkonný riaditeľ konfederácie.

Poukázal na to, že „počet ľudí v nemocniciach je stále vysoký, počet hospitalizácií stále stúpa“ v niektorých oblastiach a dodal, že „určite ešte nie sme z lesa“.

Javid uviedol, že existujú „povzbudivé signály“, že v Londýne a vo východnom Anglicku sa počet infekcií znižuje, no v iných častiach krajiny sa počet stále zvyšuje. Upozornil, že už existujú prvé signály, že sa začína spomaľovať aj miera hospitalizácií.

-red3-

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu