Ilustračné foto: SKsprávy

Odviezol som Chevy na hrádzu, ale hrádza bola suchá – Tí starí dobrí chlapci pili whisky a raž – A spievať „Toto bude deň, keď zomriem“…

Don McLean, Bye Bye American Pie

Dôvody, prečo Rím padol

 1. nevyhrateľné vojny s „barbarskými“ kmeňmi. …
 2. prílišná závislosť na otrockej práci. …
 3. nerovnosť
 4. nezamestnanosť
 5. inflácia
 6. znehodnotenie populárnej kultúry, násilné predstavenie
 7. vzostup východnej ríše. …
 8. nadmerná expanzia a vojenské nadmerné výdavky. …
 9. politická korupcia a politická nestabilita. …
 10. Príchod národov strednej a západnej Ázie a východnej Európy spoločne nazývaných „Huni“ a zásah barbarov do cisárskych provincií, ako je Británia

Dôvody, prečo USA padnú

 • nevyhrateľné vojny s „barbarskými“ kmeňmi: v Stredozemnom mori, Ázii a Latinskej Amerike a teraz v Rusku
 • nad závislosťou na otrockej práci. …vykorisťovanie pracovníkov doma iv zahraničí
 • nerovnosť
 • nezamestnanosť
 • inflácia
 • znehodnotenie populárnej kultúry, násilné predstavenie
 • vzostup Východnej ríše – Čína a BRI
 • nadmerná expanzia a vojenské nadmerné výdavky. …
 • korupcia vlády a politická nestabilita. …
 • Príchod národov strednej a západnej Ázie a východnej Európy spoločne nazývaných „Huni“, teraz známych ako „Rusi“ a ich dobytie perspektívnych cisárskych provincií, akými sú Gruzínsko, Ukrajina a stredoázijské republiky.

OK. Čo však rozdiely medzi Rímskou a Americkou ríšou, najmä modernizácia a technológie?

Rímska ríša nebol priemyselný štát. Nebola ani globálna, hoci dominovala v Stredomorí a západnej Európe. Vládli v ňom dynastické elity, aristokracia. USA sú globálnou ríšou s vyspelou komunikáciou, ktorá tvrdí, že je demokraciou, ktorej vládnu aj dynastické elity. Áno, väčšina z triedy miliardárov dostala svoje privilegované postavenie, ak nie peniaze, od mamy a otca.

Pri bližšom skúmaní však tieto rozdiely v podstate strácajú zmysel.

Všetky civilizácie od príchodu neolitu padli v priebehu niekoľkých storočí, alebo v prípade Inkov ešte menej.

Dôvodom je rast hierarchií, ktoré bránia adaptácii a zmenám, a tiež nerovnosť, ktorá vedie k dynastickým elitám, v skutočnosti aristokraciám.

Hoci USA hovoria, že majú vládu ľudu, v skutočnosti im vládne niekoľko veľkých korporácií, ktoré vlastnia práve tie dynastické elity, ktoré som spomenul. Ľudia sú ako Helots v Ríme, trieda otrokov.

Kamkoľvek išli Rimania, stavali cesty; mali tiež obrovskú obchodnú flotilu, ktorá spájala Impérium. Všetky cesty, ako sa hovorí, viedli do Ríma. Išli tam aj všetky lode. To je jeden z dôvodov, prečo boli Rimania vystavení častým pandémiám. Potkany jednoducho milujú impériá. Potkany milujú plavby v zahraničí.

Dnes všetky cesty vedú do Washingtonu – iba metaforicky – keďže USA veľa nestavajú cesty ani železnice, uprednostňujú leteckú dopravu, aby spojili svoje impérium. Tiež veľmi účinný pri šírení chorôb. Potkany len zriedka cestujú vzduchom – takže máme turistov.

Mohli by sme si myslieť, že Rímska ríša bola v porovnaní s Amerikou malá. Ale pre Rimanov to bolo globálne – pretože ovládali celý svet, na ktorom im záležalo.

Americkú ríšu tvoria USA, Kanada, Európa a Austrália, Nový Zéland, Japonsko a Kórea, takže je oveľa rozsiahlejšia, ale určite nie celý svet. Väčšina sveta do nej nepatrí, čo bývalo v poriadku, pretože tretí svet v minulosti pre Američanov nebol dôležitý, okrem lacnej dovolenky či lacnej pracovnej sily.

V rímskom prípade sa barbari veľa naučili od Rimanov a čoskoro začali napádať Impérium. Boli to Rímsky tretí svet.

Dnešní barbari sú Rusi, Číňania a Indovia.

Rimania bojovali proti vyvíjajúcim sa adaptívnym spoločnostiam vo východnej Európe a na Strednom východe, rovnako ako to teraz robia Američania s Rusmi a Číňanmi. Rimania však prehrali. Rovnako ako Američania.

Je to preto, že civilizácia môže byť dynamická alebo statická. Rím aj Amerika stratili dynamiku.

Hlavnou príčinou úpadku bol kultúrny narcizmus

Prečo sa meniť alebo snažiť sa vyvíjať, keď si myslíte, že ste lepší?

„Verím v americkú výnimočnosť každým kúskom svojej bytosti,“ povedal Barack Obama, jeden z mnohých komentárov v tomto zmysle.

Američania si myslia, že sú lepší, akosi vyvolení Bohom, dokonca aj tí najchudobnejší z nich. Rimania tomu tiež verili – dokonca aj plebejci – napriek ich krátkym, brutálnym životom. Ako čas plynie, Američania tiež žijú kratšie a brutálnejšie životy. V USA je zdravie skutočne bohatstvom.

Keď civilizácia narastie príliš veľká a mocná, udržiava si sociálnu konzistentnosť prevažne prostredníctvom skupinového myslenia alebo propagandy, bludných systémov viery.

V Americkom impériu je propaganda založená na mediálnych príbehoch – najlepšie vyrobených v Hollywoode – príbehoch rozprávaných v televízii alebo teraz na internete. To je to , čo Guy de Bord nazýva Society of the Spectacle. Myslite: Super Bowl. Myslite na filmy Marvel. Všetko je to „show“. Čo je vojna na Ukrajine okrem jednosezónneho seriálu?

V Ríme najprv postavili divadlá podľa gréckeho divadla. Ale grécka dráma bola pre vzdelaných v malých kultúrach mestských štátov. Rím bol čoraz väčší a jeho hoi pollo som početnejší, túžiacich po vzrušení a zástupnom potešení naplniť svoje nudné, ale ako už bolo spomenuté krátke a brutálne životy.

Rimania vynašli chlieb a cirkusy

Američania vynašli film a televíziu – a McDonald’s – majú svoje vlastné verzie Kolosea s nekonečnými zábavnými a často veľmi krvavými predstaveniami, ktoré znovu potvrdzujú hodnoty Impéria, rovnakým spôsobom, akým to robili gladiátorské boje a hádzanie kresťanov levom. Rimania a krv a vnútornosti ich núti siahnuť po pukancoch.

Rozdiel medzi USA a Rímom je skutočne v technológii a sofistikovanosti príbehov a mytológií.

Rím sa najskôr rozdelil na kusy – Východné impérium a Západné impérium, pričom z každého odpadli kusy. USA budú tiež prechádzať. Vidíme to už s politickým rozdelením a Roe vs Wade, ktorý sa vracia späť do štátov. Cicero hral na husle. Ani to Biden nedokáže.

Nakoniec bol Rím len značne zmenšené mesto, ktoré muselo otvoriť svoje brány Vandalom. Môžeme to isté očakávať od Washingtonu?

Vypočujte si pieseň „Bye Bye, American Pie. Počúvajte, pretože suchá nie je len hrádza, ale aj vaša palivová nádrž a váš bankový účet….

Julian Macfarlane

O autorovi: Julian Macfarlane je kanadský mediálny analytik / spisovateľ. 40 rokov žil v Japonsku. Pracoval pre každú veľkú japonskú spoločnosť vrátane Toyoty ako mediálny poradca na Blízkom východe a tiež pre väčšinu vládnych ministerstiev vrátane ministerstva zahraničia a kancelárie predsedu vlády. Viac ako 200 článkov o politickom dianí a propagande. Autor knihy „ Aging Young: You’re Never Too Old To Rock ‚n Roll“, kľúčovej štúdie evolučnej psychológie. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu